… kolik nás vlastně obklopuje alergenů?
Kolik existuje alergenů?
Na tuto otázku není snadné odpovědět. Vyjděme z definice, co je alergen. Za alergen lze považovat exogenní antigen, který u vnímavých osob vyvolává patologickou imunitní reakci tzn. alergii. To znamená, že množství alergenů je obrovské a těžko vyčíslitelné. Většinou jsou postaveny na proteinovém či glykoproteinovém základu, ale může se jednat i o jiné látky např. na chemické bázi.
Zajímavější otázkou je, které látky nejčastěji vyvolávají alergie. Nejčastějšími alergeny jsou pyly trav, které způsobují okolo 35 % alergií. Alergiky doslova trápí téměř polovinu roku od května až do září. Roztoči patří k druhému nejčastěji se vyskytujícímu alergenu – 27 % a působí bohužel po celý rok. Na třetím místě jsou pak pyly stromů, zejména pyl břízy -23 %. S nimi musí alergik bojovat osm měsíců od ledna do srpna
Alergenů je ovšem mnoho. Samotnou kapitolou je prach, plísně nebo chlupy zvířat a nesmíme zapomenout ani na velmi významnou skupinu, potravní alergie. Alergická reakce je reakcí organismu na zánět vyvolaný alergenem. Inkriminovaná část těla opuchne, trpí rýmou, začervená, postižené místo pálí, může se objevit kopřivka atd. Přirozenou cestou si nemocný na alergeny zvyknout neumí. Mohou mu ovšem pomoci léky.